Tutoriale bukmacherskie - poradnik bukmacherski
Na sukces w zakładach bukmacherskich wpływa wiele czynników. Część z nich związana jest bezpośrednio z aspektem sportowym - jak chociażby wiedza o dyscyplinie lub zawodnikach, których mecze mamy zamiar obstawić. Nie mniej istotne są jednak również aspekty psychologiczne.
Jeśli fakty mówią coś innego, tym gorzej dla faktów
Podobnie bowiem jak słaby psychicznie piłkarz przestrzeli decydujący rzut karny w 90 minucie spotkania, tak samo niewielkie szanse na odniesienie sukcesu będzie miał mało odporny i nieświadomy swoich słabości typer. Zarówno w sporcie, jak i bukmacherce na wysokim poziomie (a przecież tylko taka nas interesuje) kluczową rolę pełni aspekt psychologiczny. Jednym z ciekawszych pojęć, a jednocześnie jednym z najczęściej popełnianych przez typerów błędów jest tzw. efekt potwierdzenia lub jak kto woli błąd konfirmacji. Na czym on polega? Już wyjaśniamy.
Otóż według naukowców, ludzie mają tendencję do preferowania danych oraz informacji, które potwierdzą ich wcześniejszą opinię, niezależnie od jej ostatecznej prawidłowości. Powszechnie stosowaną wówczas praktyką jest naciąganie pojawiających się informacji w taki sposób, aby uzyskać potwierdzenie swoich oczekiwań oraz pominąć lub odrzucić wszelkie dane, które mogłyby je podważyć. Wyrobiona w ten sposób opinia niewiele ma wspólnego z prawdą, pozwala nam natomiast rozgrzeszyć się przed samym sobą.
Jak działa efekt potwierdzenia w zakładach bukmacherskich?
Efekt potwierdzenia odgrywa niebagatelną rolę w zakładach bukmacherskich. Nieświadomi niczego typerzy ulegają temu mechanizmowi, który ma niejednokrotnie olbrzymi wpływ na podejmowane przez nich decyzje. W jaki sposób?
Podejrzewamy, że każdemu typerowi zdarzyło się obstawić jakieś zdarzenie bez przeprowadzenia jakiejkolwiek analizy, na przysłowiowy “nos”. W przypadku błędu konfirmacji mamy do czynienia z bardzo podobnym zjawiskiem. Przykładowo widząc w ofercie bukmachera mecz pomiędzy Argentyną, a Belgią od razu zakładamy, że postawimy na triumf Albicelestes, jednak aby mieć czyste sumienie, przeprowadzamy “pseudo analizę”. W jej trakcie poszukujemy jedynie informacji potwierdzających nasz wybór, kompletnie ignorując przy okazji wszelkie dane świadczące na niekorzyść naszego typu.
Spośród następujących informacji:
- niepewny występ Messiego
- doskonały bilans Belgów w spotkaniach bezpośrednich
- wygrana Argentyny z Niemcami tydzień wcześniej
- seria 8 meczów Belgii bez porażki
nasz mózg wybierze jedną i wokół niej zbuduje swoją opinię na temat tego meczu. Zgadnijcie którą. Oczywiście, że tę o zwycięskim meczu Argentyńczyków z Niemcami! I kompletnie nie zrobi na nim wrażenia fakt, że była to wygrana w fatalnym stylu, a rywale zmarnowali rzut karny w doliczonym czasie gry. Pominie również doskonałą passę Belgów oraz bardzo wątpliwy występ najlepszego zawodnika Argentyny. Skupi się na jedynej pozytywnej informacji w tym zestawieniu i to właśnie nią będzie argumentował taki, a nie inny wybór.
Jak radzić sobie z błędem konfirmacji?
Jedynym sposobem, aby temu przeciwdziałać jest przeprowadzenie rzetelnej i dokładnej analizy każdego zdarzenia oraz zdobycie się na maksymalną obiektywność, wyzbycie się wszelkich uprzedzeń oraz sympatii, a opieranie się wyłącznie na sprawdzonych faktach. Ponadto sprawdzonym sposobem jest wyszukanie dla nawet najpewniejszego wydawałoby się typu co najmniej 3 kontrargumentów, informacji lub statystyk świadczących ewidentnie na jego niekorzyść. Ten prosty trick pozwoli Wam stać się jeszcze skuteczniejszymi typerami, a także zaoszczędzi nieco nerwów oraz pieniędzy.
Komentarze
podobnie rzecz się ma w przypadku efektu aureoli. Gracz podświadomie wspiera jedną z opcji i wokół niej buduje całą otoczkę.
wszystko spoko, tylko jak to zrobić? Kiedy ja całe życie oglądałem mecze i mam swoich ulubionych zawodników itd? Jakim cudem mam nagle przestać kibicować mojemu ukochanemu Bayernowi? Przecież wiadomo, że postawię na nich w każdym meczu choćby nie wiem co
Napisz nowy komentarz